Coşkun Aral

İstanbul Sokak Fotoğrafı Festivali 2020'den Beri Düzenleniyor

Fotoğraf çekme eylemi, genelde her fotoğrafçının bireysel olarak gerçekleştirdiği bir faaliyet de olsa, fotoğrafçılar yan yana gelip hatta birlikte programlı olarak buluşup fotoğraf çekmeyi severler. Sokaklar, fotoğrafçı için hem iyi bir gözlem alanı, hem de iyi bir okuldur. Böylece, fotoğraflar sergilerde ve gösterilerde izleyiciler tarafından görülmeden önce, fotoğrafçılar tarafından bu heyecan çekim sırasında da paylaşılmış olur.

 

Sanatsal üretim genelde bireysel olarak gerçekleştirilir ve belirli bir konsantrasyonu gerektirir. Sanatçılar atölyelerine kapanırlar, saatlerce tuvallerini boyarlar, çamurlarını yoğururlar, ellerinde çekiç ve keskileriyle mermere şekil verirler. Stüdyolarında bestelerini yaparlar, enstrümanlarını çalarlar. Fotoğrafın haricindeki sanatlarda hep belirli bir sürecin kullanımı söz konusudur. Oysa fotoğraf saniyenin küçük bir kesitinde oluşur ve bu yüzden diğer sanatlardan net bir biçimde ayrılır.

 

İstanbul Sokak Fotoğrafı Festivali (İSFF), sokak fotoğrafçılığını bir kentsel araştırma aracı olarak, kültürel iletişim ve görsel sanat biçimi olarak tanıtmak üzere gerçekleştirilen bir projedir. Dünyanın her yerinden işlerini yollayacak olan fotoğrafçılar böylece kültürler ve coğrafyalar arasında da sağlam köprüler oluştururlar. Caddeler, sokaklar, şehirler, farklı ülkeler aynı platformda fotoğraf ortak paydasında keyifli bir biçimde yeniden bir araya gelir.

Belge ile sanat arasında yer alan fotoğrafın insanlık için en önemli özelliklerinden biri de geçen zamanı anlar üzerinden saptamasıdır. Anların kuvveti her şeyin üzerindedir. Kısa bir sürede, fotoğrafçının bulunduğu açıdan en doğru anda deklanşöre basmak için vereceği karar, her türlü tecrübenin ötesinde yepyeni ve diğerlerine hiç benzemeyen bir fotoğrafı beraberinde getirecektir.

 

Fotoğraf çekmek heyecanlı ve daima sürprizlere açık bir süreçtir. Tek gözümüzü kapatırız. O anda perspektifi biter ve fotoğraf başlar. Fotoğrafçı tarafından seçilmiş o çerçeveye bir kompozisyon olarak aynı anda, ancak tek bir kişi bakabilir. İşte oradan kopup gelen gerçek fotoğraftır. Dünyanın dört bir yanından farklı bakış açılarıyla çekilmiş fotoğraflar da İstanbul Sokak Fotoğrafı Festivali’nde rakip olarak değil, dost olarak yan yana gelmeyi bekliyorlar.

 

Sokak fotoğrafı mümkün olduğunca gerçeğe en yakın görüntünün peşindedir. Sokak fotoğrafını değerli kılan, hızla geçip giden zamanın içinden yakalanan anların doğallığı ve samimiliğidir. Sokak fotoğrafına olan ilgi her geçen gün daha artıyor. İnsanlar giderek mekanikleşen yaşamın içinde, kendilerini günlük sıkıntılarından kurtaracak hayatın çarpıcı karelerini yakalayarak mutlu olmaya çalışıyorlar. Belgeleme görevinin yanında dünyanın en popüler sanatı olan fotoğraf, aynı zamanda özellikle şu salgın günlerinde bir terapi aracı olarak da insanların elini tutarak bu zor günleri aşmasında yardımcı oluyor.

 

Fotoğrafçı, hem fotoğrafını çekerken, hem de başkalarının fotoğraflarına bakarak mutlu olan, keyif alan kişidir. Fotoğrafın tüm sanatlarda olduğu gibi işi güzellik ile ilgilidir. Sanatın en büyük işlevi güzel olanın insan ruhunda yaptığı olumlu etkidir. Hele bu güzellik günlük yaşam, tarih ve doğal güzellikleri içinde barındırıyorsa. Her ne kadar ismine sokak fotoğrafı da desek, objektifimizi çevirdiğimiz her fotoğrafın arka planında, bugünü ve geçmişi gelece taşıyacak bir değerler vardır.

 

Kent kültürünü, İstanbul üzerinden diğer ülkelerin ve kentlerin kültürleriyle kardeş, dost ve akraba yapacak olan bu etkinlik, hem bir görsel sanat, hem de bir iletişim aracı olarak fotoğrafı çevresinde toplayacak. Bununla da kalmayacak, dünyanın en etkili şehirlerinden biri olarak İstanbul’un tanıtımına önemli bir katkıda bulunacak. Dünyanın birçok ülkesinden insanlara şehrimizi tanıtacak.

 

Sokak fotoğrafı günümüzde öylesine bir önem kazanmıştır ki, dünyaca ünlü fotoğraf firmaları, ürettikleri makine, objektif ve aksesuarları genelde sokak fotoğrafçıları için tasarlamaya başladılar. Fotoğraf makinelerinin boyutlarının küçülmesi, son 10 yıla damgasını vuran aynasız fotoğraf makineleri aracılığıyla sokaklarda daha rahat taşınan ve kullanımı rahat makinelerin üretimine yoğunlaştılar. Endüstri, özellikle de içinde tekniğin olduğu sanatlara büyük destek veriyor. Dijital fotoğraf devriminden sonra en büyük gelişmenin aynasız fotoğraf makineleri alanında olduğunu söyleyebiliriz.

 

Dünya küçüldü. Ülkeler, şehirler birbirlerine yaklaştılar. Fotoğrafın bu noktaya gelmede büyük katkısı oldu. Fotoğrafçılar sayesinde yaşamın fotoğraf üzerinden deneyimlendiği sokaklar, şimdi fotoğraf çekilen tüm mekânlardan daha popüler. Herkes sokakta ve ellerinde fotoğraf makineleri ile önlerinden akan yaşamı saniyelerin küçük parçaları üzerinden fotoğrafa dönüştürüyorlar.

 

İSFF, katılımcıları birbiriyle “yarıştırmak” için değil; fotoğrafla buluşturmak amacı ile düzenleniyor. Bu etkinliğin en güzel yanı, yıllar önce ödül almış fotoğraflarınızla da, iki saat önce çektiğiniz bir çalışmanızla da buraya katılabilmeniz. Bu etkinliği yalnızca bir yarışma olarak değil, birlikte gerçekleştireceğimiz bir sergiler, çalıştaylar, gösteriler, konferanslar, açık oturumların da içinde olduğu bir festival bütünlüğü içinde ele alıyoruz. Hep birlikte fotoğraf üzerinden yeni ve çağdaş küresel bir platform oluşturuyoruz.

 

İSFF’nin tüm dünyadan kıymetli katılımcıları, amatör, ileri amatör ya da profesyonel olmanız fark etmez. Hepinizin çektiği fotoğrafları, uluslar arası buluşma noktamız İstanbul’a göndermenizi büyük bir heyecanla bekliyoruz. Gelirseniz, sizleri burada görmekten ve sizlerle tanışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Katılımınız için şimdiden teşekkür ediyoruz. Ajandanıza yazın, her yıl hepinizi medeniyetlerin buluşma noktası, dünya şehri İstanbul’a bekliyoruz. Görüşmek üzere.

Dünyadaki Diğer Street Photo Festivalleri

1.Brussels Street Photography Festival
Brüksel Sokak Fotoğrafçılığı Festivali (BSPF), amacı sokak fotoğrafçılığını bir kentsel araştırma aracı, bir tür kültürel iletişim ve görsel bir sanat olarak tanıtmak olan bir kültür projesidir. BSPF’nin temel amacı, Brüksel’in çağdaş kimliğini iki boyutta yerel ve küresel bir perspektiften tanımlayan görsel unsurları daha derinlemesine incelemektir.

Tarih: genellikle Ekim ayında
Yer: Brüksel, Belçika
Web sitesi:  https://www.bspfestival.org/

 

2. Street Photo San Francisco
Streetfoto San Francisco, 2016 yılında kurulan ve tamamen sokak fotoğrafçılığı sanatına adanmış yıllık uluslararası bir festivaldir. Her Haziran, dünyanın dört bir yanından sokak fotoğrafçıları konferanslar, fotoğraf yürüyüşleri, sergiler, atölyeler, sosyalleşmek ve dünyanın en güzel şehirlerinden birinin etrafında çekim yapmak için San Francisco’ya geliyor.

Tarih: genellikle Haziran ayında
Yer: San Francisco, ABD
Web sitesi:  http://streetfoto.org

 

3. Miami Street Photography Festival
Miami Sokak Fotoğrafçılığı Festivali, History Miami Müzesi ile ortaklaşa yürütülen ve bu türden yeni ortaya çıkan fotoğrafçıların gözünden bakılan çağdaş Sokak Fotoğrafçılığının en iyilerini sergileyen uluslararası bir fotoğraf festivalidir. Festivalin amacı, sergiler, atölyeler, konferanslar ve diğer etkinlikler aracılığıyla öğrenim için küresel bir platform oluşturmaktır.

Tarih: genellikle Aralık ayında
Yer: Miami, ABD
Web sitesi:  https://www.miamistreetphotographyfestival.org/

 

4. Italian Street Photography Festival
İtalyan Sokak Fotoğraf Festivali; özellikle sokaklar, Atölyeler, fotoğraf yürüyüşleri, konuşmalar, portföy incelemeleri, sergiler ve çok daha fazlası.

Tarih: genellikle Nisan ayında
Yer: Roma, İtalya
Web sitesi:  http://italianstreetphotofestival.com/

 

5. Street Photo Milano
Sokak Fotoğrafı Milano, Miami Street Photography Festival (MSPF) ile ortaklaşa doğan ilk ortak etkinliktir. Amacı, çağdaş sokak ve belgesel fotoğrafçılığının en iyilerini sergilemek ve başarılı ve gelişmekte olan fotoğrafçılar, uzmanlar, amatörler ve topluluklar arasındaki kültürel etkileşimi teşvik etmek için küresel bir fotoğraf alışverişi oluşturmaktır.

Tarih: genellikle Nisan, Mayıs’ta
Yer: Milano, İtalya
Web sitesi:  https://www.streetphotomilano.org/

 

6. Street London
Sokak Fotoğrafçılığı: Paris’te doğdu, New York’ta büyüdü, şimdi Londra’da yaşıyor. Konuşmalar, çekimler, panel tartışmaları, içecekler ve çok daha fazlası. Tartışma, sunumlar, içecekler ve yoldaşlık dolu bir hafta sonu.

Tarih: genellikle Ağustos’ta
Yer: Londra, İngiltere
Web sitesi:  http://streetlondon.co.uk/

 

7. London Street Photography Festival
Londra Sokak Fotoğrafçılığı Festivali; sergiler, atölyeler, konferanslar, yarışma ve ilgili etkinliklerle kar amacı gütmeyen uluslararası etkinliktir.

Tarih: genellikle Ağustos’ta
Yer: Londra, İngiltere
Web sitesi:  https://lspf.co.uk/

 

8. EASTREET
Doğu Avrupa belgesel fotoğrafçılığını tanıtan yılda iki kez sergi ve yayın yapan etkinlik ve Polonya, Lublin’de düzenleniyor. Eastreet, Doğu Avrupa’da belgesel fotoğrafçılığı teşvik eden en büyük girişimlerden biri. Şimdiye kadar 30.000’den fazla fotoğraf dünyanın her yerinden yazarlar tarafından tüm baskılara gönderildi.

Tarih: her yıl farklıdır
Yer: Lublin, Polonya
Web sitesi:  http://eastreet.eu/

 

9. Los Angeles Center of Photography
Los Angeles Center of Photography Sokak Haftası; Los Angeles Fotoğraf Merkezi, LA’deki Yedi yıldır yapılan bir STREET WEEK etkinliğidir. Bir hafta sonu boyunca başlayan etkinlikler şimdi bir haftaya genişledi ve SOKAK HAFTASI adını aldı.

genellikle Şubat ayında
https://lacphoto.org/happenings/street-week-in-la/

 

10. Luxembourg Street Photography Festival
Lüksemburg Sokak Fotoğrafçılığı Festivali
Lüksemburg Şehri, Places des Rotondes’teki konferans, atölye çalışmaları ve sergilerle.

genellikle Mayıs ayında
https://lspf.streetphoto.lu

 

11. German Street Photography Festival
Alman Sokak Fotoğrafçılığı Festivali
Almanya’nın KÖLN şehrinde kurulmuş, seçilmiş harika sokak fotoğrafçılarından oluşan bir seçki sunuyorlar ve Almanya’daki aktif sokak fotoğrafçılığı gruplarına genel bir bakış öngörüyorlar . İlk olarak Haziran 2019’da Alman Sokak Fotoğrafçılığı Festivali’ni gerçekleştirdiler.

genellikle Haziran ayında
https://www.germanstreetphotographyfestival.com

 

12. Bangkok Street Photography Festival
Bangkok Sokak Fotoğrafçılığı Festivali
PhotoBangkok’un bir parçası olarak,  Bangkok Sokak Fotoğrafçılığı Festivali yerel sokak fotoğrafçılığı sahnesini öne çıkarıyor. Profesyonel fotoğrafçılar ve katılmakta özgür olduğunuz ustaların konuşmaları oluyor ve BKKSPF Yarışması’nın kazananları açıklanıyor.

genellikle Temmuz ayında
http://bangkokstreetphotographyfestival.org

 

13. Paris International Street Photo Awards – Photo Contest
Bugünlerde Sokak Fotoğrafçılığını yeniden icat eden yeni yetenekleri keşfetmek ve onlara ışık tutmak istiyoruz. Aynı zamanda, genellikle marjinalize edilen veya basit bir «belgeleme» kategorisine indirilen bir fotoğraf disiplinine saygı göstererek yaratıcılığı ve hırsı kutluyoruz. “Belgesel” disiplinine karşı hiçbir şeyimiz yok ama bizim için Sokak Fotoğrafçılığı, yıllar içinde çok özel kültürel ve estetik kodlarla gelişen ayrı bir disiplindir. Bunun için fotoğraf tarihindeki yerini hak ettiğini düşünüyorum.

www.streetphotoawards.art

 

14. Australian Street Photo Festival
Aussie Sokak Fotoğrafçılığı Festivali; 2017 yılında, sokak fotoğrafçılığı türüne olan karşılıklı tutkularıyla bir araya getirilen, Avustralya’nın dört bir yanından benzer düşünen bir grup fotoğrafçı tarafından kuruldu.

Genellikle Eylül ayında
https://www.aussiestreet.com.au/

 

15. Trieste Photo Days
Trieste Fotoğraf Günleri: Uluslararası Şehir Fotoğrafçılığı Festivali; 2014 yılından bu yana çağdaş dünyayı kentsel dokudaki tüm fotoğrafçılık biçimleriyle keşfetmeye çalışan kentsel fotoğrafçılığa adanmış uluslararası bir festivaldir.

Genellikle Ekim-Kasım aylarında
https://www.triestephotodays.com

 

16. ASPA – Alghero Street Photography Awards
İtalya’nın Alghero kenti, Sardunya’da düzenlenen uluslararası bir sokak fotoğrafçılığı festivali. Amacı, fotoğrafı “dünyaya yansıtma aracı olarak” tanıtmaktır.ASPAwards” yarışması, dünya çapında herkese açık tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Instagram: ASPA – Alghero Street Photography Awards

 

17. Photofeel Street Photography Festival
PhotOfeel, Sokak Fotoğrafçılığı Festivali; Fransa’nın güneyindeki Avignon yakınlarındaki Courthézon’da, köy sokaklarında ve Parc Val Seille bahçelerinde düzenlenen açık hava sergileriyle düzenlenir. Jean d’Alger (kayıt sırasında) liderliğinde bir sokak fotoğrafçılığı kursu ve Imag’in liderliğinde bir Kolorimetre ve baskı kursu düzenleniyor.

Web sitesi: http://photofeel.net

 

18. Fotofusion
Palm Beach Fotoğraf Merkezi, West Palm Beach, Florida tarafından 1986 yılında kurucu ortaklar Art & Fatima NeJame tarafından kurulan Palm Beach Fotoğraf Merkezi, dünya standartlarında bir sanat kuruluşu olarak tanınmaktadır. Kar amacı gütmeyen bir sanat kaynağı olarak oluşturulan PBPC, topluma ve fotoğraf sanatlarıyla yaşamın zenginleştirilmesine adanmıştır.

www.fotofusion.org

 

19. EyeEm Photography Festival & Awards
EyeEm Awards 2019 | World’s Largest Photography, gelecekte ne olduğunu tartışmak için fotoğrafın, teknolojinin ve görsel iletişimin geleceğini şekillendiren insanları bir araya getiriyor. Festival, görsel alandaki liderlerden içgörülü konuşmalar, atölyeler, portföy incelemeleri ve daha fazlasını içerecek.

www.eyeem.com